Tipy na výlet

Tipy na výlet

Malý výber z mnoha turisticky zajímavých míst v okolí, které jsou vzdálené maximálně cca 25 km od hotelu.

Malá Skála

Malá skála je turistická lokalita v údolí Jizery pod skalní stěnou Vranovského hřebene. Dominantou je skalní Vranovský hřeben. Na něm se nachází vyhlídka, dále zbytky gotického hrádku Vranov. V obci je několik typických dřevěných pojizerských stavení. Nejznámější je Boučkův statek s restaurací a malou galerií. Nad obcí se vypíná mohutný hřeben Suchých skal, jež jsou vyhledávaným cílem horolezců.

Prachovské skály

Prachovské skály jsou pískovcová skalní oblast, přírodní rezervace a součást Chráněné krajinné oblasti Český ráj, která se rozkládá zhruba 5 až 7 km severozápadně od Jičína mezi Prachovem, Pařezskou Lhotou, Dolním Lochovem a Blaty. Skalní masiv vznikl v období druhohor jako usazeniny mělkého křídového moře. jsou jednou z nejznámějších oblastí Českého ráje. Velké pískovcové skalní město a jeho okolí lze obdivovat z mnoha otevřených náhorních plošin, na nichž se nacházejí známé vyhlídky - Šlikova, Všetečkova, Hlaholská, vyhlídka Českého ráje a dalšíi.

Zámek Sychrov

Zámecký komplex je unikátním příkladem novogotického šlechtického sídla druhé poloviny 19. století. Krom zámecké budovy s původním mobiliářem k areálu zámku patří i rozsáhlý zámecký park. Zámek je od roku 1995 národní kulturní památkou. V roce 1998 měl Sychrov po zámku Konopiště druhý největší sbírkový fond v Česku zahrnující 48 750 evidovaných předmětů

Hrad Trosky

Trosky jsou symbolem Českého ráje a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. V horních partiích vrchu leží chráněné území přírodní památky Trosky. Vrch je s nadmořskou výškou 488 metrů nejvyšším bodem Vyskeřské vrchoviny. Nadmořská výška nejvyššího bodu hradu - věže Panny - dosahuje 514 metrů.Hrad byl založen ve čtrnáctém století. Významnou roli sehrál během husitských válek, kdy patřil pánům z Bergova a spolu s dalšími hrady v okolí tvořil významnou oporu katolické strany. Hrad v té době odolal dvěma obléháním a dobyt byl až v roce 1469 vojskem krále Jiřího z Poděbrad.

Zámek Hrubý Rohozec

Státní zámek a národní kulturní památka Hrubý Rohozec leží ve stejnojmenné městské části na severozápadním okraji města Turnova, v části Hrubý Rohozec. Zámek, obklopen nevelkým anglickým parkem, nabízí návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.Suché skály

Suché Skály jsou turisticky velmi vyhledávaná oblast Českého ráje u obce Malá Skála, která byla roku 2000 vyhlášena národní přírodní památkou. Dříve byly známy jako Kantorovy varhany. Skalní věže o výšce několika desítek metrů vytváří dlouhý hřeben s náhorní pěšinou. Jsou velmi vyhledávané i mezi horolezci.
Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně se nacházejí jeden kilometr severně od obce Bozkov v Libereckém kraji, okres Semily. Tvoří je nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách a jako jediný je tvořen vápnitým dolomitem. Jeskyně, které jsou geologickou lokalitou národního významu, mají od roku 1999 status národní přírodní památky.

Hrad Frýdštejn

Hlavní dominantou a nejlépe zachovalou částí hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku. Měří 15 m, její průměr je 9 m a má dvoumetrovou tloušťku zdiva. Zatímco hlavní věž odolává času, někdejší dřevěné hradní stavby zmizely zcela a hradební zdi jsou zachovány již jen částečně. Do měkkého pískovce bylo vyvrtáno mnoho světniček a sklepů. Jedna ze světniček sloužila jako kaple. Filmovala se zde pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Hrad Valdštejn

Jedním z nejstarších je hrad Valdštejn vystavěný vysoko nad údolím na třech pískovcových monoblocích. Jeho dominantu můžeme spatřit pokud projíždíme vlakem či autobusem z Turnova do Jičína - tyčí se viditelně na skále vysoko nad údolím Nyní je Valdštejn v držení města Turnova.

Hrad Kost

Hrad Kost je gotický hrad stojící podobně jako řada hradů na skále - ne však vysoko nad okolním terénem, ale v údolí, ukryt v lesích Českého ráje. Jeho založení se datuje do 2. poloviny 14. století. Po třicetileté válce unikl osudu jiných hradů určených k likvidaci, od poloviny 18. století však pustnul. Po 2. světové válce byl zrekonstruován a otevřen. Hrad patří k těm, jejichž výrazná silueta se nezapomíná, na Kosti především díky typické čtyřhranné věži. Z interiérů vyniká velká renesanční černá kuchyně.